زندگینامه

دکتر غلامحسین صدیقی، پدر جامعه شناسی ایران

غلامحسین صدیقی بنیانگذار و پدر رشته جامعه شناسی در ایران است. غلامحسین صدیقی در آذرماه ۱۲۸۴ در محله سرچشمه تهران به دنیا آمد. پدر او حسین صدیقی ملقب به اعتضاد دفتر از اهالی ناحیه‌ نور مازندران بود. صديقي تحصيلات ابتدائي و متوسطه را در مدارس جديد آن زمان، اقدسيه، آليانس فرانسه و دارالفنون، به پایان رسانید و در شهريور ماه 1308 درجمع محصّلين دوره دوّم، كه وزارت معارف براي اكمال تحصيل به اروپا فرستاد، به فرانسه رفت و ...

مطالعه بیشتر...

ارنست رنان

زندگینامه ارنست رنان سرشار است از تلاش و جستجوی واقعیت.وی از پیشگامان دین پژوهی در دنیا محسوب می شود. آثار وی به بسیاری از زبانهای زنده دنیا ترجمه شده است.زورف ارنست رنان، در 27 فوريه سال 1823 ميلادي، در يكي از شهرهاي فرانسه، به نام «تره گيه» چشم به دنيا گشود. اما چون وي هفت ماهه به دنيا آمده بود، چنان ضعيف و ناتوان بود كه كسي اميدي به زنده ماندن او نداشت.پدر رنان ناخداي ورشكسته‏اي بود، كه وقتي به سال 1828 ميلادي از دنيا رفت «هانري بت» دختر هفده ساله و رنان پنج ساله را از خود به جاي گذاشت، و آنان با تحمل درد يتيمي، از لحاظ تامين مخارج زندگي با سختي به سر مي‏بردند اما «هانري يت» كمر همت بست، نخست از راه آموزگاري و بعد از راه معلمي در يك خانواده هلندي، حقوقي را بدست مي‏آورد و زندگي خود و برادر كوچك و مادر داغدار رإ؛ّّ تامين مي‏كرد.

مطالعه بیشتر...

میرچا الیاده، جامعه شناس دین و دین پژوه

میرچا الیاده (Mircea Eliade ) زاده ۱۹۰۷ در بخارست، درگذشته ۱۹۸۶ از اسطوره‌شناسان و دین‌پژوهان نامدار است. وی در رومانی به دنیا آمد. در دبیرستان به مطالعه شیمی و زیست‌شناسی علاقه نشان داد. در هفده سالگی برای مطالعه کتاب شاخه زرین اثر جیمز فریزر زبان انگلیسی را فراگرفت. سپس آموختن زبان‌های ایتالیایی، عربی و فارسی را آغاز کرد. پس از دریافت مدرک کارشناسی از دانشگاه بخارست به هند عزیمت کرد و در دانشگاه کلکته به آموختن زبان سانسکریت و مطالعه آثار شرقی، دین‌شناسی و اسطوره مشغول شد.

مطالعه بیشتر...

فرامرز رفیع پور

فرامرز رفیع‌پور؛ نویسنده و جامعه‌شناس برجسته ایرانی است. او استاد جامعه‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی و عضو پیوسته فرهنگستان علوم ایران است. زندگی فرامرز رفیع‌پور در ۱۳۲۰ش، در تهران زاده شد. در ۱۳۳۹ش، دیپلم دبیرستان را در تهران گرفت. در ۱۳۴۵ش، کارشناسی رشتهٔ کشاورزی و در ۱۳۴۷ش، کارشناسی ارشد رشتهٔ «اقتصاد اجتماعی کشاورزی» را از دانشگاه هوهن‌هایم آلمان دریافت کرد.. رفیع‌پور همچنین دکترای علوم اجتماعی را در ۱۳۵۲ش، از دانشگاه هوهن‌هایم اشتوتگارت و دکترای روش تدریس را در ۱۳۵۳ش، از دانشگاه کاسل ویتثنهاوزن گرفت و در ۱۳۶۶ش، توانست درجهٔ Habilitation (رساله پروفسوری) در «جامعه‌شناسی توسعه روستایی» را از دانشگاه هوهن‌هایم اشتوتگارت بگیرد.

مطالعه بیشتر...

کارل مارکس

زندگینامه کارل مارکس-مارکس در پنجم مه 1818 در شهر تریر با پانزده هزار نفر جمعیت واقع در جنوب غربی آلمان به دنیا آمد. این شهر کوچک از نظر صنعتی از پیشرفته ترین بخش های سرزمین آلمان به شمار می آمد و در زمان ناپلئون به فرانسه الحاق شد. برای همین به شدت تحت تأثیر انقلاب کبیر فرانسه ( آزادی ، برابری ، برادری ) قرار گرفت و قوانین ناپلئونی که در آن زمان پیشرفته ترین قوانین در سراسر اروپا بود در آن حاکم گردید.

مطالعه بیشتر...

صفحه1 از2

تیسفون